Jak wiadomo z roku na rok praktycznie w każdej branży rosną wymagania związane zarówno z jakością, jak i wydajnością produkcji. Kwestie te wymuszają na firmach korzystania z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie zoptymalizowanie procesu produkcyjnego. Przedsiębiorstwa koniecznie powinny poznać system andon.

Co to jest system andon?

Godnym uwagi jest fakt, że słowo Andon pochodzi z języka japońskiego i oznacza sygnały świetlne. Warto również dodać, że omawiany system andon zaliczany jest do znanej koncepcji lean production. Pozwala on bowiem firmie, która z niego korzysta nie tylko i wyłącznie na zwiększenie kontroli nad całym procesem produkcji, ale także znacznie zwiększyć dyscyplinę pracowników. Do atutów systemu trzeba również zaliczyć możliwość analizowania istotnych zdarzeń.

Co umożliwia system andon?

Dzięki systemowi andon firma może zdecydowanie szybciej zgłaszać ewentualne problemy na poszczególnych stanowiskach produkcyjnych. Ponadto właściwe osoby nie będą musiały długo czekać na przywołanie na odpowiednie stanowisko pracy.

Firmy korzystające z systemu andon mogą ponadto magazynować i zbierać cenne informacje o wszystkich problemach, które miały miejsce podczas produkcji. Przedsiębiorstwa będą mogły również skuteczniej kontrolować ewentualne czasy przestoju czy szybkość reakcji na poszczególne sytuacje. Zdecydowanie łatwiejsza będzie także analiza wszystkich uzyskanych informacji.

Jak wiadomo wśród problemów, do jakich może dojść na stanowisku pracy koniecznie trzeba zaliczyć awarię maszyn czy komponentów. Ponadto nie można zapomnieć o fakcie, że firma może przywołać odpowiednie osoby przez różnego rodzaju komunikaty, które zostaną wyświetlone na tablicach LED albo przez komunikaty głosowe. Ogromnym atutem systemu andon jest możliwość przywoływania właściwych osób na poszczególne stanowiska przez powiadomienia SMS.

Czym charakteryzuje się system andon?

System andon charakteryzuje niezwykła prostota jeżeli chodzi o montaż i budowę, a także niezawodność. Ponadto firma ma możliwość bez najmniejszych problemów dokonać przystosowania omawianego systemu do własnych potrzeb. Andon pozwala także nadzorować nie tylko aktualny, ale także historyczny stan danej produkcji. Z kolei aplikacje konfigurujące umożliwiają na generowanie pracownikom raportu z wybranego przez nich okresu produkcji. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie praktycznie dla każdej firmy.