Sterowniki PLC są mikrokomputerami o uproszczonym algorytmie, wykonującym typowe funkcje w zadanym trybie. Stosuje się je w urządzeniach produkcyjnych wielu branż. Nie zdajemy sobie sprawy w ilu urządzeniach jest obecny. Ujednolicenie elementów i ich wymienność zwiększa niezawodność systemu. Upraszcza też wiele czynności związanych z obsługą kontrolera.

Historia powstania

W latach 60 XX wieku do sterowania centrami telefonicznymi, urządzeniami przemysłowymi stosowano złożone obwody z przekaźnikami. Nie wyróżniały się niezawodnością ani łatwością konserwacji. Inżynierom jednej z firm, postawiono za cel stworzenie nowego sprzętu. Zadania, do których został przeznaczony, wyglądały następująco.

Sterownik powinien być: prosty, w miarę tani i łatwy w przystosowaniu.

Wynalezienie, stworzenie układów scalonych i jednostek sterujących na ich podstawie pozwoliło rozwiązać zadanie.

Z czasem nowa terminologia została wprowadzona do międzynarodowych i europejskich standardów jakości i upowszechniła się nazwa – sterowniki plc.

Architektura sterownika plc

Każdy sterownik PLC koncentruje się na wykonywaniu działań dostępnych z gamy opcji języka prostego programowania. Mikro kontroler odpytuje bloki wejściowe informacji, aby podjąć decyzję i utworzyć gotowe polecenie na wyjściu. Uproszczony schemat elementu standardowego obejmuje:
– wejście
– centralę
– wyjście.

Obwody wejściowe tworzą zestaw czujników, urządzeń przełączających i inteligentnych systemów. W jednostce centralnej znajdują się: procesor, moduł pamięci i narzędzia komunikacyjne.

Zastosowanie sterowników plc

Obwody wyjściowe składające się na sterowniki plc są odpowiedzialne za przesyłanie sygnału do silników napędowych, wentylacji, oprawy oświetleniowej. Zewnętrzny komputer poprzez zunifikowany interfejs służy do debugowania, programowania kontrolera.

Czujnik światła na wejściu wysyła sygnał do jednostki przetwarzania danych. W normalnym stanie procesor nie reaguje. Gdy tylko czujnik wykryje spadek oświetlenia, jego rezystancja ulegnie zmianie, jednostka centralna włącza obwód zasilania np. lamp elektrycznych.

Kilka oddzielnych mikro kontrolerów tworzy kaskadę ze skomplikowanymi zadaniami. Systemy inteligentnego domu lub automatyka włączania silnika pompy zawierają podobne bloki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec