Kilka dni temu sztokholmskie muzeum Nagrody Nobla wzbogaciło się o niezwykły eksponat. Olga Tokarczuk – polska pisarka uhonorowana Noblem literackim za rok 2018, przekazała do zbiorów muzealnych swój kalendarz – notatnik z tego właśnie 2018 roku. Osobiste zapiski, refleksje i zwykłe informacje dotyczące codzienności złożyły się na niezwykły, a na pewno niepowtarzalny w swojej oryginalności, obraz z życia wybitnej jednostki.

Kalendarze książkowe versus nowoczesna technologia

Po co komu kalendarz książkowy, skoro w kieszeni jest smartfon a na biurku komputer lub tablet? Te urządzenia pozwalają przecież na wykonywanie i przetwarzanie notatek w sposób bardzo wygodny, a nad zapisem odręcznym trzeba się nieco napracować.To prawda, tylko warto zwrócić uwagę, że w wielu obszarach tradycyjne kalendarze książkowe mają nad urządzeniami IT przewagę. Do notatnika nie musimy się logować, nie wyładuje mu się w najmniej oczekiwanym momencie bateria. Używając kalendarza książkowego utrzymujemy nasz umysł w gotowości do działania i przypominania sobie o terminach i zadaniach. Nie przypomni nam o tym telefon wyłączony czy wyciszony.

Jak robić notatki podczas wydarzenia na które nie można wchodzić z telefonami czy tabletami? Odręczne zapisy w kalendarzu książkowym wykonywane są bezszelestnie, więc w takich miejscach, to jedyny sposób na rejestrowanie przebiegu zdarzeń oraz wypowiedzianych słów.

Pisząc odręcznie – mechanicznie musimy pamiętać o zasadach ortografii – nie ma słownika, który poprawi błąd czy zaproponuje właściwą wersję wyrazu.

Każdy producent kalendarzy książkowych widzi w swoim produkcie coś więcej, niż zwyczajny notatnik. Stąd kalendarze książkowe mają ciekawy układ, grafikę, oprawę, intuicyjny układ treści, pewien zasób przydatnych narzędzi do planowania zajęć, zakupów, płatności itp.

Kalendarze książkowe a Nobel literacki

Choć wszystkie swoje wybitne dzieła niestroniąca od nowoczesnych technologii Tokarczuk napisała używając klawiatury komputera, to kalendarze książkowe w jej życiu od zawsze zajmowały miejsce szczególne. Można sobie łatwo wyobrazić, jak pisarka sięga do notatnika zawsze, gdy pragnie utrwalić w pamięci sformułowanie, myśl, czy pojedyncze słowo i skojarzenie, które wydają jej się ważne.

Dla ćwiczenia umiejętności literackich zalecane jest korzystanie z kalendarza książkowego codziennie po przebudzeniu oraz przed zaśnięciem. Pierwsze poranne myśli bywają niezwykle odkrywcze. Ostatnie wieczorne przemyślenia, to bezcenne refleksje dotyczące życia. Formułowanie tych przemyśleń i umieszczanie ich w notatniku to doskonałe ćwiczenie rozwijające zasób i poziom kompetencji pisarskich, znajomość słów oraz zasad związanych z poprawnością językową.

A swoją drogą ciekawe, czy producent kalendarzy książkowych kupowanych przez Olgę Tokarczuk ma świadomość tego, kto korzysta z jego produktu? Hasło reklamowe: „Naszych kalendarzy książkowych używają Nobliści” na pewno ma szansę zwiększyć sprzedaż.

Kalendarze książkowe na zdrowie!

Pisanie mechaniczne wymaga więcej wysiłku, w tym umysłowego, ale też przynosi większe korzyści dla stanu umysłu i pamięci. Pisanie jako czynność ćwiczy sprawność manualną i poprawia tak zwaną małą motorykę. Jest to świetna metoda rehabilitacji osób po wylewach. Z jednej strony to ćwiczenie fizyczne rąk, z drugiej rehabilitacja dla zaburzonych chorobą, osłabionych procesów myślowych, w tym przypominania oraz zapamiętywania.